Ciekawostki bardzo przydatne

Oto kilka ciekawostek, które nie są aż tak rozpowszechnione, mimo naszej pozornie dużej wiedzy. Okazuje się, że mogą one często uratować kotom życie.

Kot nie tylko mruczy, jak jest mu dobrze. Mruczy jak się boi, mruczy żeby się uspokoić, mruczy jak go coś boli. Mruczenie naszego Mruczka ma wiele znaczeń i dobrze się wsłuchać w jego „słowa”.

Kot nie tylko macha ogonem, jak jest zły. Kiwa ogonem gdy poluje, jak jest mu przyjemnie, kiedy pani drapie go po pleckach… Ruch ogona może oznaczać nawet zaczepkę, czy zniecierpliwienie. Każde machanie ma inne znaczenie.

Koty zarobaczone, szczególnie te czarne, mają przebarwioną sierść – widać w słońcu rude lub miedziane plamy. To nie ich uroda, ale przykry skutek nadmiernej ilości robaków. Taki kot wymaga więc pomocy. Należy go jak najszybciej odrobaczyć.

Nie wszystkie koty nienawidzą wody. Są kocie rasy, które wręcz lubią pławić się w kąpieli, a zdarza się to i u zwyczajnych kocich „kundelków”. Sporo kotów woli też pić wodę z kapiącego kranu lub kociej fontanny – wolą po prostu wodę „płynącą” niż „stojącą”…

Najdłużej żyjącym kotem był 36-letni senior z Wielkiej Brytanii. Koty żyją o wiele dłużej niż ich psi koledzy.

Cebula, por, czosnek i pokrewne warzywa cebulowe – zarówno surowe, jak i przetworzone – są bardzo niebezpieczne dla kota. Mogą nieodwracalnie uszkodzić mu wątrobę, a nawet spowodować śmierć.

Słynna „miseczka mleczka” dla kota może wywołać poważną biegunkę, a w konsekwencji odwodnienie organizmu. Proponuję specjalne mleko dla kotów, kupowane w sklepie zoologicznym – dla tych, którzy muszą jednak napełnić kocią miseczkę mleczkiem.

Nawet mała dawka paracetamolu może zabić kota. Nigdy nie lecz samodzielnie kota bez konsultacji z weterynarzem.
(Odnośnie gorączki u kota. Temperatura ciała kota waha się z zależności od wieku, płci i rasy między 38°C a 39°C. Mierzona w odbytnicy w czasie stresu może zwiększyć się o 0,5°C. Tak więc o gorączce możemy mówić przy temp. 39,5°C. Wówczas najczęściej kotek jest osowiały i nieswój. W takiej sytuacji nie należy samemu podawać leków domowych typu apap, nurofen, pyralgina tylko robić zimne okłady. Przy temperaturze 40,5°C zgłosić się do lekarza weterynarii na zastrzyk zbijający gorączkę.)

Bukiet kwiatów na naszym stole może być poważnym zagrożeniem. Nabłyszczacz używany do roślin jest trujący dla kota nawet w minimalnej ilości.

Koty nie mają obojczyka, dlatego są w stanie wejść wszędzie, gdzie tylko zmieści im się głowa. Dlatego też tak trudno utrzymać kota u weterynarza Bardzo zwinnie potrafi się „wywinąć”

Koty potrafią spać piętnaście godzin dziennie! Z czego oczywiście część przypada na czas kiedy jesteśmy w pracy.

Słuch kota jest o wiele delikatniejszy niż nasz. Coś, co dla nas jest ledwo słyszalne dla kota jest głośnym dźwiękiem. Pamiętaj o tym, kiedy puszczasz głośno swoją ulubioną piosenkę lub film – kotu hałas sprawia ból… W żadnym wypadku nie wieszaj kotu dzwoneczka przy obróżce!!!

Kot często potrafi przynieść swoim opiekunom zabite zwierzątko, tak jak zabawkę. To wyraz miłości, ale też i opieki. Często kot ma o nas opinię tych nieudolnych i chce nam zapewnić pożywienie którego sami najwyraźniej nie potrafimy upolować…

Rodzynki są pyszną i zdrową przekąską dla ludzi, ale na pewno nie dla kotów. Dla nich to prawdziwa trucizna. Garść rodzynek może wywołać nagłą niewydolność nerek. Trzeba pamiętać, że taką reakcję mogą spowodować nie tylko rodzynki, ale też winogrona. Trzeba uważać na objawy zatrucia, jeśli kot przypadkowo zje te owoce. Pojawiają się w ciągu 24 godzin, zwykle są to: biegunka, brak apetytu , senność, zmniejszone oddawanie moczu i osłabienie.

W żadnym wypadku nie powinniśmy podawać kotom surowych jajek, a w szczególności białka, chociaż niektóre zwierzaki za nim przepadają. Nie tylko ze względu na możliwość zakażenia bakteriami salmonelli czy E.coli. Surowe białko zawiera awidynę – enzym, który zmniejsza wchłanianie biotyny. W konsekwencji może to spowodować u zwierzaka problemy ze skórą i sierścią. Może być też powodem zahamowania wzrostu u kociąt.

Kawa i herbata są zakazane. Zawierają odpowiednio kofeinę i teinę, a te związki są niebezpieczne dla kota. Działają jak środek moczopędny, powodując odwodnienie organizmu. Niekorzystnie wpływają także na serce i układ nerwowy.

Awokado to dla nas odżywczy i pełen witamin przysmak. Dla zwierząt spożycie owoców, liści oraz kory tej rośliny, może okazać się śmiertelne. Substancją trującą zawartą w awokado jest fungicyd (środek chemiczny) o nazwie persin – powszechnie stosowany w uprawie tej rośliny. Podstawowe objawy zatrucia u zwierząt to podrażnienie żołądkowo-jelitowe, wymioty oraz biegunka. Mogą wystąpić też problemy w oddychaniu, a także zapalenie gruczołu mlekowego.

Zarezerwuj jedno z kociąt już dziś

Kontakt
2018-12-18T20:23:22+02:00