FIV

Prewalencja FIV

W 2003 roku prewalencja FIV u kotów badanych w naszym laboratorium wyniosła 4,8% (n=1688). Wśród nich kocury stanowiły 5,8%, w porównaniu z kotkami z 3,8%.

Rozpoznawanie FIV

Wszystkie dostępne na rynku testy do wykrywania przeciwciał to badania z wykorzystaniem metody ELISA lub technologii immunochromatografii. Z powodu niskiej prewalencji w populacji kotów, wiarygodność wyników ujemnych jest wysoka. Wynik dodatni, szczególnie nieoczekiwany, powinien być potwierdzony w ponownie przeprowadzonym teście lub przy użyciu innej metody, np. Western Blot.

Testy antygenowe, szczególnie w przetrwałej fazie infekcji nie są zalecane z powodu niewielkiej ilości wirusa.

Wykorzystanie analizy PCR wciąż stanowi problem. Z powodu różnorodności podtypów i wysokiego stopnia mutacji wirusa, wybór primerów jest konieczny, dlatego niezbędne są dalsze prace na tym polu w celu ustalenia rutynowej metody diagnostycznej PCR.

Nowa szczepionka przeciwko FIV zarejestrowana w USA wpływa na możliwość przeprowadzenia wszystkich obecnie dostępnych na rynku testów.

Biologia FIV

Przeciwciała pojawiają się u kotów około 60 dni po infekcji. Dlatego zwierzęta o nieznanym pochodzeniu powinny być badane ponownie po 60 dniowej przerwie. Wirus jest przenoszony od zakażonej kotki na większość kociąt, a przeciwciała matczyne można wykazać do 6 miesięcy po urodzeniu. Częste występowanie wirusa u dorosłych samców związane jest z ich nawykiem walki. Przypadkowa transmisja jest także możliwa, ale występuje jedynie w rzadkich przypadkach.

U kotów z wirusem FIV rokowanie i kontrola leczenia opiera się na ustaleniu statusu immunologicznego komórek przy użyciu cytometrii.

FIV – Co można zrobić, jeśli zachoruje nasz kot?

Idealnie koty dodatnie i ujemne pod względem FIV powinny być trzymane oddzielnie, jednak w zamkniętej grupie kotów o ustalonym rankingu, ryzyko transmisji jest niewielkie. Koty dodatnie powinny być kastrowane i nie wypuszczane na dwór. Dobrze zbilansowana dieta, odrobaczanie i konsekwentne badania kontrolne dają kotu z FIV szanse na długie życie.

FIV i FeLV

W celu zapobiegania infekcji zalecana jest wysoka higiena. Powinno się dezynfekować miski do jedzenia, legowiska i kuwety. Najważniejsza jest 30 dniowa kwarantanna przed wprowadzeniem nowego kota do mieszkania.

Wszystkie zwierzęta, które są dawcami krwi powinno się regularnie badać i nie wypuszczać na dwór. W klinikach weterynaryjnych absolutnie konieczna jest sterylizacja w autoklawie narzędzi chirurgicznych i stomatologicznych po użyciu ich u kota z FIV lub FeLV.

Źródło: LABOKLIN aktualności

Zarezerwuj jedno z kociąt już dziś

Kontakt
2018-12-12T22:16:51+02:00